Kto będzie Samorządowcem Podbeskidzia 2018?

Zamieszczony czw, 7 cze 2018, 07:59:28Już w najbliższy wtorek o 17.30 w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej odbędzie się Gala „Samorządowiec Podbeskidzia 2018”, na której prezes Związku Miast Polskich, prezydent Zygmunt Frankiewicz, wręczy Nagrodę im. Marty Garapich.

Otrzyma ją jeden z pięciu nominowanych samorządowców, wybrany przez Kapitułę Nagrody w składzie: Zbigniew Leraczyk (b. poseł i prezydent Bielska-Białej), Andrzej Sikora (b. poseł OKP i ostatni wojewoda bielski), Mirosław Styczeń (b. poseł i wojewoda bielski), Radosław Ostałkiewicz (wójt Jaworza, ubiegłoroczny laureat Nagrody). Podczas gali wykład nt. „Jak innowacyjny samorząd może wspierać lokalny biznes” wygłosi prof. Jan Fazlagić, ekspert Komisji Europejskiej w programie zrównoważonego rozwoju miast URBACT.

Oto sylwetki nominowanych:

Henryk Jurasz – wójt Świnnej w powiecie żywieckim, od 1984 roku zawodowo związany z gminą Świnna, najpierw jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, potem kierownik Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska; radny Sejmiku Samorządowego Województwa Bielskiego w latach 1990-1998, od 1998 roku – wójt. 64 lata.  Nominowany za doprowadzenie budżetu gminy Świnna do niezwykłej sytuacji: na koniec 2017 roku zadłużenie gminy wyniosło…
0 zł.

Krzysztof Jan Klęczar – burmistrz Kęt od 2014 roku. Rolnik, doktor nauk, były pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jako burmistrz w swojej pierwszej kadencji doprowadził do znacznej redukcji zadłużenia. Kęty za jego rządów stały się też jednym z liderów pozyskiwania funduszy zewnętrznych. 36 lat.  Nominację do Nagrody zyskał za apolityczną działalność samorządową pomimo zaangażowania politycznego: choć jest członkiem władz krajowych PSL, w samorządzie umiejętnie współpracuje dla dobra gminy z wszystkimi środowiskami.

Mieczysław Rączka – wójt Wilkowic od 2006 roku, wcześniej przez 2 kadencje radny gminny; Wilkowice zajęły II miejsce w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2017 dla samorządów najlepiej wykorzystujących fundusze unijne w kategorii gminy wiejskie; do sukcesów wójta należy też zaliczyć utworzenie Gminnej Strefy Przedsiębiorczości. 65 lat. Nominowany za wyjątkowo skuteczne pomnażanie majątku komunalnego gminy Wilkowice: od 39 mln na początku swojej pracy do 134 mln w ubiegłym roku (wzrost o 236%).

Ireneusz Szarzec – burmistrz Ustronia; magister  prawa, absolwent Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie z samorządem związany od 1994 r., od listopada 1998 r. zastępca burmistrza Ustronia, a od października 2002 r. burmistrz.  48 lat. Nominowany za świetną współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz dbałość o sprawiedliwy, zrównoważony rozwój wszystkich dzielnic Ustronia.

Tomasz Wawak – przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska w Bielsku-Białej; doktorant na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, najmłodszy przewodniczący rady osiedla w Bielsku-Białej, inicjator wielu lokalnych przedsięwzięć redaktor rubryki „Z życia osiedli” w „Kurierze.BB”. 31 lat. Nominowany za przygotowanie i promocję pakietu propozycji, zwiększających wpływ radnych osiedlowych na działalność samorządu Bielska-Białej w poszczególnych dzielnicach.

 

Stowarzyszenie Niezależni.BB zachęca osoby, które nie otrzymały indywidualnego zaproszenia, do zgłoszenia chęci uczestnictwa w uroczystości pod adresem mailowym stowarzyszenie@niezalezni-bb.pl lub telefonicznie 539 091 290

 

Więcej o nagrodzie Samorządowiec Podbeskidzia przeczytać można tutaj.

 

 

Wróć do listy